Gospodarstwo Rybackie Stawczyk - Jan Pasieczny

Stawczyk ul. Stawczyk 36
56-300 Milicz
Gmina: Milicz
Tel: 601 178 827
E-mail: karpiczek01@interia.pl
http://www.milickiestawy.pl/index.html
Gospodarstwo rolno – rybackie Stawczyk powstało w 1992 roku. Liczy 80 ha lustra wody. Położone jest na terenie gminy Milicz, w miejscowości Wszewilki – Stawczyk. Lokalizacja gospodarstwa wkomponowana jest w kompleks leśny w sąsiedztwie rzeki Barycz. Stawy zasilane są bezpośrednio z koryta tej rzeki. Od wschodu graniczy z obszarem gospodarstwa rybackiego w Stawnie, od zachodu bezpośrednio z miastem Milicz. Posiada wszystkie kategorie stawów poza tarliskami.

Główną działalnością jest produkcja towarową karpia (95%) oraz innych ryb słodkowodnych takich jak amur, tołpyga, szczupak, karaś i sum (5%). Od ok. 1996 roku prowadzi detaliczną i hurtową sprzedaż ryb. Rocznie szacunkowo produkuje do 30 ton ryby handlowej. Sprzedaż jest prowadzona w okresie przedświątecznym (od października).
Produkcja karpia odbywa się wedle metody Dubisza. ryby są przesadkowane (przenoszone) do kolejnych, z reguły coraz większych stawów. Obecnie gospodarstwo posiada nową płuczke. Wylęg ryb obsadowych jest kupowane u innych producentów. Dokarmianie ryb odbywa się zbożem z własnej produkcji, którego uprawa odbywa się na gruntach sołectwa Grzebielin i Słabocin w gminie Cieszków. Na wyposażeniu gospodarstwa są m.in. własne samochody do transportu ryb, nowoczesne baseny z natlenieniem do sprzedaży bezpośredniej, niezbędny i nowoczesny sprzęt do produkcji rolnej oraz magazyny ryb (małe stawy o dużej przepustowości) i płuczka do wydawania.