Konkurs na EKOpamiątkę z Doliny Baryczy

2022-11-03 00:00:00

❗ WYDŁUŻAMY TERMIN NADSYŁANIA PRAC DO 9 GRUDNIA 2022 - o zakwalifikowaniu się decyduje data dostarczenia projektu❗

Jeśli jesteś artystą, rękodzielnikiem lub rzemieślnikiem ceniącym sobie ekologię - ten konkurs jest dla Ciebie. Zapraszamy do opracowania projektu na EKOpamiątkę z Doliny Baryczy.

 

Głównym celem Konkursu jest stworzenie EKOpamiątki, która nawiązywałaby do specyfiki kulturowej, przyrodniczej pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski. Tworząc ekologiczną, estetyczną i jakościową pamiątkę chcemy promować lokalną kulturę i zaoferować turystom pięknie wykonany przedmiot, którego symbolika będzie nawiązywała do miejsca, gdzie w przyjemny sposób spędzili czas. Konkurs ma na celu praktyczne wykorzystania naturalnych, odnawialnych surowców oraz popularyzację wzornictwa współczesnego w Dolinie Baryczy.

 

Zwróć uwagę na zmianę perspektywy estetycznej wokół pamiątkarskiego wzornictwa. Materiały proponowane do użycia w produkcji Pamiątki powinny być ekologiczne tzn. odnawialne, pozostawiać optymalnie mały ślad węglowy a najlepiej pochodzić z Doliny Baryczy, wskazane jest by Pamiątka była przykładem:

• wykorzystania surowców w modelu obiegu zamkniętego
(https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/gospodarka-o-obiegu-zamknietym),

• sprzyjająca zrównoważonemu leśnictwu (https://www.wwf.pl/srodowisko/lasy/zrownowazone-
lesnictwo).

 

Wskazane jest by pamiątką miała charakter użytkowy poza wspomnieniami z obszaru mogła być wykorzystania jako użyteczny i lub edukacyjny przedmiot w szczególności:

• przybliżała różnorodność biologiczną i gatunkową fauny i flory Doliny Baryczy – więcej o
obszarze w filmie https://www.youtube.com/watch?v=nIpBfWdxfv4,

• utrwalała istotne dla specyfiki przyrodniczej Doliny Baryczy uwarunkowania od rzeki
(https://www.wwf.pl/srodowisko/rzeki/rzeka-czlowiek),

• przybliżała specyfikę zrównoważonej gospodarki stawowej w tym jej znaczeniu dla
bioróżnorodności (https://bagna.pl/zglebiaj-wiedze/ochrona-mokradel/mom/125-ppgs),

• zachęcała turystów do częstszego podejmowania świadomych wyborów konsumenckich,

• podnosiła świadomość społeczną na temat różnicy między masowością a selektywnością.

 

Pamiątka może wykorzystywać motywy z logo Obszaru Doliny Baryczy. System Indentyfikacji Wizualnej LOGO (klikjnij TUTAJ) stanowi załącznik do Regulaminu (kliknij TUTAJ). Pobierz formularz zgłoszeniowy (kliknij TUTAJ).

 

PLAKAT WYDŁUŻONY TERMIN

 

Konkurs jest związany z realizacją projektu pn. „EKOpamiątka z Doliny Baryczy” na realizację którego Organizator otrzymał wsparcie finansowe z środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za pośrednictwem Akademii Rozwoju Filantropi w Polsce oraz Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach konkursu ścieżki tematycznej Działaj lokalnie i EKOLOGICZNIE 2022.