Ogłaszamy nabór do znaku Dolina Baryczy Poleca 2025!
O prawo do posługiwania się Znakiem mogą ubiegać się osoby lub podmioty mające miejsce zamieszkania lub siedzibę i prowadzące legalną działalność na terenie Doliny Baryczy oraz działać w branży turystycznej lub sprzedawać produkty lokalne, rękodzieło (5 gmin z województwa dolnośląskiego: Cieszków, Krośnice, Milicz, Żmigród, Twardogóra oraz 3 z województwa wielkopolskiego: Przygodzice, Odolanów, Sośnie, na terenie których położony jest Park Krajobrazowy Doliny Baryczy oraz obszary Natura 2000 „Dolina Baryczy” i „Ostoja nad Baryczą”).
Produkt lub usługa, dla których Wnioskodawca stara się o przyznanie Znaku, musi charakteryzować się następującymi cechami (tym samym spełniać kryteria znaku):
- Powiązanie z regionem
- Jakość
- Przyjazność środowisku
- Ekologiczność
- Wyjątkowość
- Tradycyjność
- Współpraca z innymi podmiotami z regionu
- atrakcyjność dla branży turystycznej
KROK PO KROKU - otrzymaj znak (KLIKNIJ TUTAJ)
PODMIOTY ubiegające się o Znak dzielą się na 3 kategorie:
- Użytkownicy - podmioty z aktualnym, pełnym prawem do Znaku; starają się o Znak na kolejny rok (kontunuacja); ich oferta podlega weryfikacji przez Kapitułę; w przypadku pozytywnej weryfikacji prawo do Znaku będzie przedłużone na kolejny okres czasu (wskazany przez Kapitułę).
- Kandydaci - podmioty, które złożyły wniosek po raz pierwszy co najmniej pół roku temu, otrzymali nominację od Kapituły i są na „okresie kandydackim”; na zakończenie wskazanego przez Kapitułę okresu kandydackiego, mają obowiązek złożyć sprawozdanie za ten czas oraz wniosek i jeśli ocena Kapituły będzie pozytywna, otrzymają pełne prawa do Znaku (staną się Użytkownikami).
- Nowi Wnioskodawcy – podmioty, które złożyły wniosek po raz pierwszy i oczekują na ocenę Kapituły. W przypadku pozytywnej oceny otrzymają nominację i przez najbliższy rok będą na „okresie kandydackim”.
ZASADY ubiegania się o ZNAK:
Podstawą ubiegania się o Znak dla produktu lub usługi jest rejestracja podmiotu na portalu www.dbpoleca.barycz.pl a następnie dodanie oferowanych produktów i usług, dla których będzie można składać wniosek o Znak po akceptacji oferty przez administartora portalu. W celu prawidłowej rejestracji i stworzenia profilu swojej oferty należy postępować zgodnie z instrukcją: instrukcja rejestracji i użytkownia portalu.
Użytkownicy Znaku:
Jeżeli Użytkownicy wnoszą o przyznanie Znaku na kolejny rok dla tej samej oferty, składają sprawozdanie za pośrednictwem portalu. Jeżeli Użytkownicy wnoszą o przyznanie Znaku na nową ofertę (inny niż dotychczas produkt lub usługę) składają nowy wniosek.
W przypadku złożenia sprawozdania, pozytywnej opinii Kapituły nt. Użytkownika umowa licencyjna będzie odnawiana na kolejny rok. Rozpoczęcie użytkowania liczy się od daty podpisania umowy licencyjnej, zawieranej przez Administratora Znaku z każdym Użytkownikiem, która określa dokładny okres użytkowania Znaku.
Kandydaci:
Kandydaci są zobowiązani złożyć sprawozdanie za ostatni rok oraz kompletny wniosek dotyczący oferty, dla której wnoszą o Znak. Po pozytywnej ocenie Kapituły stają się Użytkownikami z pełnymi prawami do Znaku na okres wskazany w umowie licencyjnej. Kapituła może w uzasadnionych przypadkach przedłużyć okres kandydacki lub nie przyznać Znaku wcale.
Nowi Wnioskodawcy:
Poprzez „nowego wnioskodawcę” uważa się podmiot starający się po raz pierwszy o Znak, dotychczasowych Użytkowników oraz Kandydatów, jeżeli wnoszą oni o przyznanie Znaku dla nowej oferty.
Nie czekaj – dołącz do elitarnego grona. Cały proces odbywa się elektronicznie - wystarczy opisać swoją ofertę na dbpoleca.barycz.pl i przystąpić do certyfikacji.