48 podmiotów ubiega się o prawo do posługiwania się Znakiem Dolina Baryczy Poleca 2012/2013

2012-08-01 00:00:00

W dniu 31 lipca zakończył się nabór wniosków o prawo do posługiwania się Znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. To już piąta edycja konkursu, w ramach którego lokalni producenci żywności i rękodzieła oraz usługodawcy turystyczni zabiegają o możliwość użytkowania renomowanego godła jakości w promocji i sprzedaży swoich produktów i usług z Doliny Baryczy.

W tym roku w regulaminie przyznawania Znaku pojawiły się dwie ważne zmiany. Po pierwsze użytkownicy Znaku, którzy w ostatniej edycji otrzymali Znak „Dolina Baryczy Poleca” dla swoich produktów i usług, nie muszą na nowo składać wniosku, a jedynie sprawozdanie z edycji 2011/2012. Na podstawie sprawozdania oraz wyników monitoringu użytkowników Znaku prowadzonego przez administratora Znaku – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Kapituła Znaku może przyznać Znak na kolejny rok lub go odebrać, jeśli użytkownik naruszył zapisy regulaminu lub umowy licencyjnej. Po drugie osoby które składają wniosek po raz pierwszy, nawet w przypadku pozytywnej oceny Kapituły, nie stają się automatycznie użytkownikiem Znaku a otrzymują status „kandydata”. Oznacza to, że nie mogą jeszcze w pełni znakować swojej oferty ale są już zapraszani do udziału we wspólnych wydarzeniach promocyjnych oraz o charakterze szkoleniowym. W tym miejscu warto podkreślić, że użytkownicy Znaku „Dolina Baryczy Poleca” to elitarna grupa tworząca spójną, wysokiej jakości ofertę produktów i usług turystycznych naszego regionu, którzy dzięki uczestnictwie w systemie promocji są motywowani do zapoznania się z ofertą pozostałych członków grupy, chętnie biorą udział w spotkaniach integracyjnych, służących wymianie doświadczeń i chętnie ze sobą współpracują a swoją renomowaną, wysokiej jakości ofertą wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku całej Doliny Baryczy. Wprowadzony w tym roku status kandydata, dopuszczający do tej grupy nowych chętnych na tzw. „okres próbny” da możliwość dokładnego sprawdzenia, czy produkt lub usługa dla którego wnioskuje się o Znak spełniają surowe kryteria (m.in. przyjazności dla środowiska, silnego związku z regionem, wysokiej jakości, wyjątkowości, dostępności, przyjazności dla klientów, współpracy w ramach grupy) i czy rzeczywiście zasługują na promowanie poprzez Znak Jakości „Dolina Baryczy Poleca”. Bowiem Znak nie ma wyłącznie charakteru komercyjnego, przede wszystkim ma za zadanie budować silne więzi pomiędzy lokalnymi producentami, usługodawcami, którzy poza chęcią korzystania ze Znaku w celu promocji swojej oferty są równocześnie w stanie wiele dać od siebie w trosce o wizerunek całej grupy spod Znaku Dolina Baryczy Poleca” i regionu.

Spośród użytkowników Znaku z edycji 2011/2012 3 podmioty nie ubiegają się o Znak ponownie. Są nimi: Stowarzyszenie „Źródło Natury” z Rudy Żmigrodzkiej – szlak rudobarycki, Mirosław Krzyżoszczak z Milicza – wynajem kajaków oraz Gospodarstwo Sadownicze Janusz Dziekan z Wierzchowic – naturalne soki jabłkowe (pan Dziekan złożył wniosek na całą gamę wytwarzanych przez siebie soków owocowych, pośród których znajduje się też sok jabłkowy).

Pozostali użytkownicy, którzy starają się o przedłużenie prawa do posługiwania się Znakiem to: PRODUCENCI: Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Henryka Kozłowska z Sulimierza oraz Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Ireny Piechoty z Postolina – jajka kur zielononóżek kuropatwianych, Gospodarstwo Ogrodnicze Wojciech Skowroński z Sułowa – pomidory, Gospodarstwo Sadownicze Jolanta i Janusz Dziekan z Wierzchowic – jabłka, Gospodarstwo Sadownicze Irena i Andrzej Łaniak z Wierzchowic – maliny, truskawki i przetwory owocowe, GS Przygodzice – chleb wiejski „Baryczok”, Piekarnia Gądkowice Edward Rybka – chleb Komyśniak, Stawy Milickie S.A., Gospodarstwo Rybackie „Możdżanów” Grzegorz i Karol Girus oraz Gospodarstwo Rybackie „Ruda Żmigrodzka” Regina i Jan Raftowicz – karp milicki, Gospodarstwo Rybackie „Ruda Żmigrodzka” Regina i Jan Raftowicz – karp milicki wędzony, Agnieszka Lesiak „Byliny i susz” z Odolanowa - stroiki kuchenne i susz roślinny oraz Andrzej Kret z Krośnic – wyroby z loomu. USŁUGODAWCY: Gospodarstwo Agroturystyczne „Głowaczówka” Janina Głowacz z Rudy Sułowskiej, Restauracja i pokoje gościnne „W Starym Młynie” w Niesułowicach, restauracje „Pałacowa” i „Parkowa” w Miliczu, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Krośnicach, Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy Maciej Kowalski z Milicza, Ośrodek Jeździecki JURAND Jerzy Kątny z Przygodziczek, hotel Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze, stanica „Biały Daniel” w Mojej Woli, Zagroda Grabownica Jolanta Bogatsu, usługi przewodnickie Włodzimierz Ranoszek, Stawy Milickie S.A. Łowisko wędkarskie w Rudzie Sułowskiej, Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Żuraw i Czapla” Agata Benke – Buchaniewicz we Wróblińcu, Gospodarstwo Agroturystyczne „Agro Spa Chynowa” Aneta Matłoka w Chynowej, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach oraz warsztaty edukacyjno – artystyczne Gospodarstwo „Rogata Owca” Beata Piekalska w Lędzinie.

Tegoroczny konkurs wzbudził też spore zainteresowanie wśród producentów i usługodawców z Doliny Baryczy, który do tej pory się Znakiem nie posługiwali wcale lub w którejś edycji z niego zrezygnowali. Dwóch użytkowników złożyło też wnioski na nową ofertę. W ramach trwającego od 1 do 31 lipca naboru wpłynęło łącznie aż 15 nowych wniosków, 8 od producentów: Gospodarstwo Rybackie „Milicz” Monika Kowalska – Góralska oraz Gospodarstwo Rybackie „Dziadkowo” Kazimierz Grzemski – karp milicki, Gospodarstwo Rolne Leopold Wenzel Wysocko Wielkie – jajka kur zielononóżek kuropatwianych, Gospodarstwo Rolne Romana Wróbel Wysocko Małe – kurki zielononóżki kuropatwiane stado zarodowe, Rozlewnia Wód Wierzbno Jerzy Nowak – woda źródlana gazowana i niegazowana, Gospodarstwo Sadownicze Jolanta i Janusz Dziekan z Wierzchowic – naturalne soki owocowe, Oleowita Ewelina Narożna – Domska – olej lniany zimnotłoczony, Hubertówka Agnieszka Matkowska z Zamku Myśliwskiego – pieczeń z dzika oraz 7 od usługodawców: Kompleks Rekreacyjny Górecznik w Antoninie (gastronomia), TERRA Spółka Cywilna Katarzyna Tatoń - Sokołowska, Jolanta Pudłowska - Terapia uzależnień i współuzależnień w Grzebielinie, Turystyka Wiejska "Ceglany Dom" (noclegi) Anna Moczulska w Koruszce, "Hubertówka" Agnieszka Matkowska (noclegi) z Zamku Myśliwskiego, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "IWONA" Iwona Płókarz - usługi cateringowe KASZTELAN w Twardogórze oraz Relcon Polska Bogusław Żukowski - Centrum Aktywnego Wypoczynku w Domasławicach.

Posiedzenie Kapituły związane z weryfikacją i oceną złożonych sprawozdań oraz nowych wniosków odbędzie się 15 września br.

Marta Kamińska
koordynator „Dolina Baryczy Poleca”