Bardzo udane I Regionalne Targi Turystyczne w Ostrowie Wielkopolskim

2013-03-05 00:00:00

Za nami bardzo udane I Regionalne Targi Turystyczne 2013, których gospodarzem był Ostrów Wielkopolski a organizatorem Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie. Targi zostały uroczyście otwarte przez Starostę Powiatu Pawła Rajskiego oraz Dyrektora Szkoły Dariusza Kaczmarka. Impreza przyciągnęła tłumy Ostrowian oraz mieszkańców okolic, chcących zapoznać się z potencjałem turystycznym regionu. Regionalne Targi Turystyczne swoją obecnością zaszczycili: Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak, Wiceprezydent Marlena Maląg, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, Wicestarosta Tomasz Ławniczak, Sekretarz Powiatu Mirosław Rychlik, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Raszków Piotr Rokicki, dyrektorzy, szefowie firm i instytucji.

Wśród wystawców nie zabrakło wielkopolskich hoteli i restauracji, firm cateringowych, barów mlecznych, producentów żywności, organizatorów wypoczynku, biur podróży, przewodników lokalnych, szkół językowych, niezliczonej ilości aquaparków i kręgielni, fitness studio, producentom sprzętów sportowych. Przeszło 30 m 2 zajęło wspólne stoisko producentów i usługodawców z certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”, którzy zachwalali walory turystyczne Doliny Baryczy – tj. światowej klasy przyroda, piękne krajobrazy, pyszna zdrowa kuchnia oraz zachęcali do odwiedzin w naszych stronach za pomocą swoich pysznych produktów: owoców, przetworów owocowych, pieczywa, wypieków, potraw i przetworów rybnych oraz z dziczyzny. Pozostali promowali swoje usługi, prezentowali filmy reklamowe oraz rozdawali ulotki. W dużym namiocie Doliny Baryczy obok siebie stanęli: gospodarstwa sadownicze Janusza Dziekana oraz Andrzeja Łaniaka z Wierzchowic pod Krośnicami, piekarnia GS Przygodzice, rękodzielnicy: Andrzej Kret z Krośnic oraz Agnieszka Lesiak z Odolanowa, restauracje: "W Starym Młynie" z Niesułowic oraz Zagroda Grabownica z Grabownicy k. Krośnic, Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Krośnic oraz gościnnie jako kandydaci do Znaku "Dolina Baryczy Poleca" - turystyka wiejska "Ceglany Dom" z Koruszki pod Miliczem, Zajazd „Górecznik” z Antonina i Centrum Aktywnego Wypoczynku w Domasławicach pod Twardogórą.

Niewątpliwie główną atrakcją Targów był Ostrowski Festiwal Smaków. Polegał on na serwowaniu przez wystawców produktów, dań i potraw, które w ramach konkursu kulinarnego były oceniane przez publiczność. Stoły wręcz uginały się od ilości i różnorodności wszelkiego jadła – od serów, przez dania mleczne, koktajle, desery, budynie, pierogi, naleśniki, po zupy grzybowe, pasztety, dania rybne i z dziczyzny. Głodny z Targów nikt nie wyszedł. W sumie do konkursu zgłoszonych zostało przeszło 20 potraw, z czego z Doliny Baryczy 4: pasztet z karpia w sosie remuladowym (restauracja „W Starym Młynie”), dzik na cieciorce (Zagroda Grabownica), karp na boczniaku (Zajazd „Górecznik”) oraz sorbety malinowe (gospodarstwo sadownicze Andrzej Łaniak). Po zliczeniu wszystkich oddanych głosów niekwestionowanym zwycięzcą obwołano „Garniec grzybowych pyszności” przygotowany przez Zespół Szkół Usługowych, drugie miejsce zajął bezkonkurencyjny „Pasztet z boczniaków” wykonany przez restaurację „Mleczna Perła” przy OSM w Ostrowie Wielkopolskim a trzecie „Pasztecik z boczniakiem” z Gastronomii Hieronima Szewczyka, również w Ostrowie. „Karp na boczniaku” naszego Zajazdu Górecznik w Antoninie otrzymał wyróżnienie! Gratulujemy! Łącznie w konkursie oddano przeszło 1000 głosów.

Zgodnie z przewidywaniem impreza okazała się strzałem w dziesiątkę, zainteresowanie nią przerosło najśmielsze oczekiwania (zarówno jeśli chodzi o ilość wystawców, porcji do degustacji jak i osób, które w sobotę odwiedziły targi). I Regionalne Targi Turystyczne z pewnością okazały się ciekawą zapowiedzią zbliżającego się sezonu turystyczno-rekreacyjnego oraz promocją regionu, nie tylko Wielkopolski ale też sąsiadującej z nią dolnośląskiej części Doliny Baryczy. Liczymy na to, że przynajmniej część gości Targów odwiedzi nasz piękny region w ciągu najbliższego roku i stanie się prawdziwym fanem Doliny Baryczy.

Gratulujemy organizatorom świetnego pomysłu i organizacji a wystawcom, zwłaszcza tym z Doliny Baryczy, rewelacyjnych prezentacji i stworzenia świetnej przyjaznej atmosfery na wspólnym stoisku. Dziękujemy za współpracę w budowaniu pozytywnego wizerunku naszego regionu wśród potencjalnych turystów!

Marta Kamińska