"Dolina Baryczy Poleca" otwiera swoje podwoje.
Z inicjatywy Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, który na co dzień zarządza systemem promocji „Dolina Baryczy Poleca” i współpracuje z podmiotami wyróżnionymi Znakiem, w okresie od marca do czerwca odbędą się 4 całodzienne wyjazdy po Dolinie Baryczy, polegające na wizytach u producentów i usługodawców, których wyroby i usługi otrzymały certyfikat „Dolina Baryczy Poleca”. Goście zawitają również u kandydatów, tzn. nowych producentów i usługodawców, którzy pełne prawo do posługiwania się Znakiem otrzymają dopiero po rocznym okresie próbnym.
Osobami, które odwiedzą obiekty ze Znakiem „Dolina Baryczy Poleca” będą, nie kto inny, jak sami użytkownicy i kandydaci do Znaku „Dolina Baryczy Poleca”. Chodzi o to, by blisko 40-osobowe grono producentów i usługodawców najwyższej jakości z Doliny Baryczy miało możliwość jak najlepszego wzajemnego poznania swojej oferty, odwiedzenia gospodarstw agroturystycznych, lokali gastronomicznych, miejsc usługowych, wytwarzania oraz sprzedaży produktów lokalnych, warsztatów rękodzielniczych, degustowania, dotknięcia i zobaczenia na własne oczy produktów i usług wyróżnionych Znakiem. Zdaniem organizatorów jest to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na budowanie pozytywnych relacji pomiędzy użytkownikami Znaku, integracji, wzajemnego zaufania oraz zachęcania do współpracy na co dzień. Liczymy, że po odwiedzeniu się nawzajem podmioty ze Znakiem „Dolina Baryczy Poleca” będą jeszcze chętniej polecać swoim klientom ofertę innych użytkowników oraz pilnować jakości oferowanych produktów i usług, mających bardzo duże znaczenie dla budowania wizerunku całej Doliny Baryczy.
Od marca do czerwca odbędą się łącznie 4 całodzienne wyjazdy, po jednym w miesiącu. Pierwszy już 19 marca. Wyjazd każdorazowo o 7.00 rano z Milicza, powrót do Milicza ok. godz. 21.00. Na trasie marcowego objazdu znajdują się podmioty działające we wschodniej części Doliny Baryczy (gminy Przygodzice i Odolanów) – Wytwórnia Wód Gazowanych „Jerzy” w Wierzbnie pod Odolanowem (Kandydat do Znaku), Piekarnia GS Przygodzice, gospodarstwo zajmujące się wychowem kurek zielononóżek w Smardowie pod Przygodzicami (Kandydat do Znaku), gospodarstwo agroturystyczne Agro Spa Chynowa, Ośrodek Jeździecki Jurand w Przygodziczkach, Zajazd Górecznik w Antoninie (Kandydat do Znaku) oraz Byliny i susz Agnieszka Lesiak w Odolanowie. W wyjeździe udział zadeklarowało 30 osób z grona użytkowników i kandydatów. Każdy z gospodarzy ma za zadanie jak najlepiej zaprezentować swoją ofertę oraz przygotować degustację lub pokaz produktów swoim gościom. Gospodarze dnia biorą również udział w całodziennym programie.
Podczas drugiego objazdu, który zaplanowany jest na kwiecień, uczestnicy poznają ofertę producentów i usługodawców z terenu gmin Sośnie, Twardogóra i częściowo Krośnice oraz Milicz, tj.: Piekarnia Edwarda Rybki w Gądkowicach, Zamek Myśliwski „Hubertówka” w Gądkowicach (Kandydat do Znaku), gospodarstwo agroturystyczne „Siedlisko Żuraw i Czapla” we Wróblińcu, gospodarstwo rybackie „Możdżanów”, Stanica „Biały Daniel” w Sośniach, hotel GOSiR w Twardogórze, Centrum Aktywnego Wypoczynku w Domasławicach (Kandydat do Znaku), gospodarstwo „Rogata Owca” w Lędzinie oraz Zagroda Grabownica w Grabownicy k. Kuźnicy Czeszyckiej.
W maju uczestnicy wyjazdy odwiedzą podmioty z centralnej części Doliny Baryczy – gmin Milicz, Krośnice: gospodarstwa sadownicze Dziekanów i Łaniaków z Wierzchowic, Szkolne Schronisko Młodzieżowe oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach, Andrzeja Kreta (producent wyrobów z loomu), Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy Macieja Kowalskiego oraz restaurację i pokoje „W Starym Młynie” w Niesułowicach, gospodarstwo ekologiczne p. Piechoty w Postolinie (jajka kurek zielononóżek kuropatwianych), turystykę wiejską „Ceglany Dom” w Koruszce (Kandydat do Znaku), restauracje „Parkowa” oraz Pałacowa” w Miliczu, Oleovita (producent olejów zimnotłoczonych – np. lniany, rydzowy lub dyniowy – Kandydat do Znaku).
Ostatni wyjazd, czerwcowy, obejmie podmioty z gminy Cieszków, częściowo Milicz oraz Żmigród: gospodarstwa rybackie „Dziadkowo” (Kandydat do Znaku) oraz „Milicz”, Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Grzebielinie (Kandydat do Znaku), gospodarstwo ogrodnicze pp. Skowrońskich w Sułowie (producent pomidorów), Włodzimierza Ranoszka (przewodnik po regionie), gospodarstwo agroturystyczne „Głowaczówka” oraz Stawy Milickie SA w Rudzie Sułowskiej, gospodarstwo ekologiczne p. Kozłowskiej w Sulimierzu (jajka od kurek zielononóżek kuropatwianych) a na zakończenie gospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka”.
Relacje z objazdów będziemy każdorazowo umieszczać w naszym serwisie, wraz z dokumentacją zdjęciową.
Marta Kamińska
Koordynator „Dolina Baryczy Poleca”
Na zdjęciu podmioty ze Znakiem "Dolina Baryczy Poleca" w edycji 2012/2013 podczas uroczystego wręczenia certyfikatów w październiku 2012.