Sok malinowy – to hit Łaniaków oraz Doliny Baryczy!

2013-04-15 00:00:00

W najnowszym internetowym wydaniu branżowego pisma poświęconego tematyce upraw jagodowych www.jagodnik.pl pojawił się ciekawy artykuł autorstwa red. Tomasza Wernera, wraz z filmikiem promującym gospodarstwo sadownicze pp. Łaniaków z Wierzchowic, ich przetworów owocowych oraz całą Dolinę Baryczy!

Zobacz FILM 

Przeczytaj artykuł autorstwa Tomasza Wernera (konsultacje Andrzej Łaniak, Marta Kamińska):

Andrzej Łaniak wspólnie z rodziną prowadzi 13-hektarowe gospodarstwo sadownicze w miejscowości Wierzchowice koło Krośnic. Od blisko 30 lat uprawia się w nim maliny. W nasadzeniach znajdują się również śliwy oraz truskawki. Zmienna opłacalności produkcji malin w ostatnich latach wymusiła na właścicielach poszukiwanie nowych lepszych możliwości sprzedaży produkowanych owoców – stały się nią soki, dżemy oraz sorbety malinowe. Produkcję tą rozpoczęto przypadkowo, szybko jednak okazała się trafionym pomysłem, a produkowane w gospodarstwie przetwory zaczęły szybko zyskiwać coraz większe grono stałych klientów. W - promocji producenta i jego wyrobów pomogła także działająca wówczas prężnie na tym terenie Fundacja Doliny Baryczy a obecnie rolę tę pełni stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Maliny w tym gospodarstwie uprawia się na powierzchni 2,5 ha – 2 ha to odmiany letnie, a 0,5 ha jesienne. Jeszcze kilka lat temu letnie odmiany malin uprawiano na powierzchni 5 ha. Jeśli chodzi o letnie odmiany malin to cały czas najważniejsza w uprawie jest odmiana 'Malling Seedling'. W przypadku tej odmiany jej nasadzenia w całości udało się odnowić dzięki nabyciu wolnego od wirusów materiału wyjściowego z SZD w Brzeznej. W uprawie znajdują się także nowe odmiany malin takie jak 'Laszka' czy 'Glen Ample'. W przypadku malin jesiennych – w nasadzeniach znajduje się tylko 'Polka'.

Obecnie duża cześć plantacji wymaga już odnowienia, ale z uwagi na niską cenę malin planuje się raczej ograniczenie niż zwiększanie powierzchni. Jak informuje A. Łaniak, w roku 2012 kilogram dobrej jakości malin w 250-gramowych opakowaniach na giełdzie hurtowej „Targ-Piast” we Wrocławiu kosztował nawet 1,8 zł. W opinii producenta jest to cena znacznie poniżej kosztów produkcji. Dlatego w ubiegłym roku zdecydowaną większość owoców przetwarzano już na różnego rodzaju przetwory. W minionych latach, kiedy nie produkowaliśmy jeszcze przetworów malinowych bardzo często owoce rozdawaliśmy za bezcen. Obecnie nie mamy już tego problemu i jeśli tylko cena spada poniżej ustalonej przez nas granicy gwarantującej opłacalność produkcji owoce są przetwarzane w gospodarstwie – informuje A. Łaniak. W opinii A. Łaniaka cena malin deserowych powinna oscylować w granicach 3,0-3,5 zł za pojemnik 250 gramowy. Poniżej tej ceny nie opłaca się produkować deserowych malin. Producent podkreśla również fakt, że letnie odmiany malin w jego gospodarstwie produkowane są zgodnie z wymaganiami Integrowanej Produkcji , co potwierdzone jest stosownym certyfikatem. Z kolei 'Polka' produkowana jest metodami ekologicznymi, ale plantacja nie posiada stosownego certyfikatu potwierdzającego ten fakt. Dotychczas uzyskanie stosownego certyfikatu na tej plantacji uniemożliwiały przepisy, które wykluczały możliwość prowadzenia w jednym gospodarstwie równocześnie plantacji z IP oraz ekologicznej. Jeśli jednak przepisy te ulegną zmianie plantacja odmian jesiennych powinna uzyskać stosowany certyfikat potwierdzający ekologiczny charakter tej uprawy.

Szlachetne wyroby z gospodarstwa sadowniczego pp. Łaniaków od 2008 mogą poszczycić się certyfikatem "Dolina Baryczy Poleca" - kiedyś wyłącznie na syrop malinowy, obecnie na przetwory z malin oraz owoce malin i truskawek.

Dzięki uczestnictwu naszego gospodarstwa w regionalnym systemie promocji, mamy umożliwione wyjazdy na wiele jarmarków czy targów, często w 100% refundowane. Przygotowywane są liczne materiały reklamowe, możemy również wypożyczać ze stowarzyszenia np. drewniane stoiska wystawiennicze czy namioty. Bardzo ważne jest również to, że w systemie uczestniczy wiele gospodarstw i firm z naszego regionu, które nawzajem siebie promują i ze sobą współpracują. Wszystko to powoduje, że nasze lokalne specjały cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odbiorców z coraz to odleglejszych regionów Polski. W przypadku naszego gospodarstwa, sztandarowym produktem, cieszącym się największym uznaniem jest oczywiście 100% syrop malinowy – informuje A. Łaniak. Klientów na produkowane w gospodarstwie przetwory rodzina Łaniaków zdobywała jeżdżąc na liczne jarmarki ekologiczne, uczestnicząc w różnego rodzaju regionalnych piknikach czy działaniach organizowanych przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Przetwory z gospodarstwa mają obecnie szczególnie wielu stałych klientów w regionie Wrocławia, a także na Śląsku.

Znak jakości "Dolina Baryczy Poleca" służy wspieraniu sprzedaży lokalnych produktów i promocji usług turystycznych, które tworzą spójną, wyróżniającą się i przyjazną środowisku ofertę Doliny Baryczy. Celem Regionalnego Systemu Promocji "Dolina Baryczy Poleca" jest sprzyjanie rozwojowi regionu w oparciu o niepowtarzalną przyrodę Doliny Baryczy, lokalną przedsiębiorczość, tradycje i kulturę. Oznakowanie produktu lub usługi znakiem „Dolina Baryczy Poleca” gwarantuje wysoką, ponadprzeciętną jakość. Świadczy również o pozytywnym oddziaływaniu produktu lub usługi na środowisko naturalne.

Na zdjęciu: Andrzej Łaniak z Rodziną: od lewej syn Paweł, żona Irena, córka Ela, Andrzej Łaniak, syn Marek (brakuje synów Arka i Jarka). fot. Marcin Mazurkiewicz