IV objazd po ofercie ze Znakiem "Dolina Baryczy Poleca"

2013-06-18 00:00:00

Ostatni już objazd po ofercie oznaczonej znakiem „Dolina Baryczy Poleca” odbył się 18 czerwca. Mimo zmiennej pogody, uczestnikom objazdu udało odwiedzić się wszystkie zaplanowane punkty, a dobre nastroje nie opuszczały nawet tych najbardziej zmęczonych.

Wtorkowy poranek rozpoczął się w gospodarstwie rybackim „Dziadkowo” p. Kazimierza Grzemskiego, gdzie uczestnicy objazdu mieli okazję zobaczyć gospodarstwo rybackie. Prezentacji działalności rybackiej dokonał zięć właściciela, który chętnie odpowiadał na wszystkie zadawane przez uczestników pytania.

W gminie Cieszków, użytkownikom znaku „Dolina Baryczy Poleca” udało się odwiedzić jeszcze jeden obiekt, położony nieopodal Grzebielina - Ośrodek Terapii Uzależnień TERRA. Przy prezentacji multimedialnej goście mieli okazję wysłuchać historii powstania ośrodka, a następnie p. Jolanta Pudłowska  opowiedziała o charakterze pracy, sukcesach w leczeniu, oraz przedstawiła przykładowy harmonogram dnia. Na pożegnanie każdy chętny (a było ich wielu) mógł wpisać się do księgi pamiątkowej. Wszyscy obecni wyszli ze spotkania pełni nowej siły i podziwu dla ciężkiej pracy terapeutów.

Z Grzebielina autobus z uczestnikami objazdu udał się w kierunku Sułowa. Kolejnym przystankiem były szklarnie p. Wojciecha Skwrońskiego – producenta pomidorów. Na gości czekał „pomidorowy raj” - wiele odmian ciekawie podanych do degustacji pomidorów, a wśród nich m.in. pomidorki koktajlowe (czerwone, żółte i czarne) czy też malinówki . Chętni, ubrani w odpowiednie stroje mogli odwiedzić szklarnie i przyjrzeć się z bliska krzakom pomidorów. Podczas prezentacji p.Wojciech opowiedział o tradycjach związanych ze swoim gospodarstwem, warunkach związanych z produkcją oraz nowych odmianach pomidorów.

Ze Sułowa uczestnicy IV objazdu udali się do położonej obok Rudy Sułowskiej, gdzie czekała niespodzianka - Spółka Akcyjna „Stawy Milickie” przygotowała wycieczkę bryczkami, podczas której Damian Żuber zaprezentował działalność spółki, opowiedział o problemach związanych z gospodarką rybacką, a także odpowiedział na wiele pytań zaciekawionych uczestników.

Niestety, podczas prezentacji uczestników zaskoczyła burze, którą szczęśliwie udała przeczekać się w położonym nieopodal gospodarstwie agroturystycznym „Głowaczówka”. Pani Janina Głowacz, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego, przywitała zgromadzonych obiadem. Po pysznym obiedzie do uczestników dołączył Włodzimierz Ranoszek, przewodnik po regionie, który opowiedział o swojej pracy, pokazał publikacje, których jest autorem lub współautorem, oraz odpowiadał na pytania o charakterze pracy przewodnika. Po dokonanej prezentacji goście mieli okazję poznać bliżej gospodarstwo w którym się znajdują. Właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Głowaczówka” p. Janina Głowacz opowiedziała o swojej pracy, która jest też pasją, a następnie oprowadziła uczestników po części przeznaczonej dla gości. Po zapoznaniu się z wnętrzem gospodarstwa goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę oraz przepyszne desery i ciasta.

Z Rudy Sułowskiej uczestnicy objazdu udali się w stronę Sulimierza, gdzie czekała p. Henryka Kozłowska, właścicielka kurek zielononóżek kuropatwianych. Z wielką pasją opowiadała o swoich kurkach i kogucikach. Podzieliła się ze zgromadzonymi również swoimi wątpliwościami i problemami, jakie napotykają przedsiębiorcy. Podczas gdy chętne osoby weszły na podwórko, z bliska przyglądać się kurkom, pozostali degustowali bardzo zdrowe i pyszne jajka zielononóżek.

Przedostatnim punktem objazdu było gospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka”. W gospodarstwie przywitał przyjezdnych właściciel p. Jan Krzysztof Raftowicz. Oprowadził zgromadzonych po swoim terenie, opowiedział o planach i dotychczasowych osiągnięciach. Wielkie wrażenie wzbudził największy ze stawów, obejmujący powierzchnię 55 ha. Po krótkim spacerze, odbyła się degustacja karpia wędzonego (wyróżnionego  prestiżową nagrodą „Perła” w 2006 roku), który wszystkim przypadł bardzo do gustu.

Z Rudy Żmigrodzkiej użytkownicy znaku „Dolina Baryczy Poleca” udali się  do ostatniego już miejsca – Ostoi w Miliczu. Prezentacji swojej działalności dokonał p. Maciej Kowalski, który oferuje Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy. Pan Maciej przywitał wszystkich już przy wjeździe na drogę prowadzącą do Ostoi, więc ostatni kilometr wśród lasów pokonaliśmy bryczką. Na miejscu przygotowane było ognisko z kiełbaskami, przy którym w miłej atmosferze uczestnicy zakończyli wspomnieniami, wymianą doświadczeń oraz obietnicą, że w takim, albo i szerszym gronie znów ich produkty i usługi zostaną wyróżnione certyfikatem jakości „Dolina Baryczy Poleca”.

Zarówno organizator objazdów – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, jak i usługodawcy i producenci pragną podziękować sobie wzajemnie za możliwość lepszego poznania swoich produktów i usług, a przede wszystkim wyjątkowych ludzi, którzy tworzą system „Dolina Baryczy Poleca”.

Do zobaczenia podczas kolejnych objazdów, na których to będzie można pochwalić się certyfikatami za rok 2013/2014!

Iwona Maryjowska