Ekomuzea, czyli Dolina Baryczy Poleca po włosku

2013-12-11 00:00:00
W dniach od 24 do 29 listopada Inga Demianiuk-Ozga, prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” oraz Joanna Monastyrska, przewodnicząca Rady Lokalnej Grupy Działania, uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do ekomuzeum włoskiej doliny Casentino położonej w Toskanii.
Organizatorem wyjazdu był Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W wizycie uczestniczyli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z Dolnego Śląska. Celem wyjazdu była wymiana do doświadczeń i dobrych praktyk, które mogą być wykorzystane przy planowaniu nowych Lokalnych Strategii Rozwoju, realizowanych przez Lokalne Grupy Działania.
 
„Żywe” muzea
Swoją strategię rozwoju realizują także mieszkańcy włoskiej doliny Casentino, którzy wypracowali metodę ekomuzeów, czyli wspólnej oferty spinającej poszczególne atrakcje turystyczne danego regionu. Ekomuzeum z założenia tworzy żywą, ciągle rozwijającą się w czasie i w określonej przestrzeni kolekcję, gdzie bogactwo przyrodnicze, kulturowe i historyczne jest prezentowane w miejscu swojego występowania.
W ofercie Ecomeseo del Casentino znalazło się 14 takich miejsc, w tym zamek z Poppi, muzeum narciarstwa, muzeum kasztanów, muzeum lasów i gór z kolekcją ornitologiczną, bank pamięci, czy wreszcie mocno zakorzenione w lokalnych uwarunkowaniach historycznych muzeum prochu i kontrabandy. Uczestnicy wyjazdu studyjnego spotkali się z włoskimi przedstawicielami Krajowej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich i wymienili się doświadczeniami, dotyczącymi realizacji strategii, w tym roli, jaką dla Włochów odgrywają w kształtowaniu tożsamości regionalnej, ekomuzea.
 
Siła we wspólnej ofercie
 
Idea ekomuzeów jest bliska idei certyfikacji produktów i usług „Dolina Baryczy Poleca”, która nieustanie ewoluuje, mobilizuje użytkowników i daje możliwość wspólnej promocji. LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” wspiera rozwój wspólnej oferty poprzez przyznawanie dodatkowych punktów przy ocenie wniosków składanych w dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanych konkursów. W ramach konkursu na ”Najaktywniejsze sołectwo w Dolinie Baryczy” wspiera specjalizacje wsi w zakresie tworzenia oferty wsi tematycznych. Przyszły okres programowania ma wspierać takie rozwiązania. Dla niektórych Lokalnych Grup Działania będzie do całkowitą nowością. Dla LGD Stowarzyszenie  „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” – potwierdzeniem słusznie wybranego kierunku.
 

Joanna Monastyrska