Zakończyliśmy 2 - letni projekt w ramach programu Grundtvig

2014-07-31 00:00:00

Przez dwa lata, od czerwca 2012 do czerwca 2014, „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” uczestniczyło w międzynarodowym projekcie „Reviving rural areas” (ożywianie obszarów wiejskich), na realizację którego wspólnie z partnerami z Czech, Holandii i Słowacji udało się pozyskać dofinansowanie w ramach programu „Grundtvig – lifelong learning programme” (uczenie się przez całe życie).

Program Grundtvig dotyczy niezawodowej edukacji osób dorosłych i wspiera współpracę na poziomie europejskim w tym obszarze. Skierowany jest do różnego typu organizacji zajmujących się niezawodową edukacją dorosłych - ich słuchaczy i pracowników.

Program Grundtvig jest programem edukacyjnym Unii Europejskiej promującym i wspierającym międzynarodową współpracę w dziedzinie edukacji formalnej i nieformalnej. Program Grundtvig jest jednym z czterech głównych programów sektorowych w programie „Uczenie się przez całe życie”, obok dobrze znanych programów Comenius (edukacja szkolna), Erasmus (szkolnictwo wyższe), Leonardo da Vinci (kształcenie i szkolenie zawodowe).

W realizacji projektu "Reviving rural areas” uczestniczyli: Mistni akčni skupina LAG STRAKONICKO, o.s. (Czechy, koordynator), Stichting Streekeigen Producten Nederland (Holandia), Agroeduka (Słowacja) oraz Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” (Polska). Pierwotnie w projekcie mieli też brać udział Austriacy, Łotysze i Irlandczycy ale nie przeszli oni kwalifikacji w swoich krajach.

Projekt polegał na organizacji 5 wizyt studyjnych u każdego z partnerów projektu (w tym dwukrotnie w Czechach), stworzeniu wspólnej strony internetowej w językach narodowych partnerów projektu i po angielsku www.reviving.eu oraz wydaniem wspólnej publikacji. Celem wyjazdów było zapoznawanie się i promowanie dobrych praktyk w zakresie promocji i wsparcia rynku produktów lokalnych, sprzedaży bezpośredniej, rozwoju usług przyjaznych środowisku, wykorzystujących lokalny potencjał, organizacji wydarzeń plenerowych i kulturalnych promujących lokalne dziedzictwo i przyrodę. Każdy z partnerów inwestował w projekt swoje doświadczenie i wiedzę oraz silne strony tak, aby inni mogli się od niego jak najwięcej nauczyć. Wkładem „Partnerstwa dla Doliny Baryczy” były regionalny system promocji „Dolina Baryczy Poleca” oraz Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Od Holendrów uczyliśmy się jak stworzyć i zarządzać spółdzielnią producentów lokalnych, Czesi dzielili się doświadczeniami w zakresie centralnego systemu oznaczeń regionalnych a Słowacy wsparciem tzw. ginących zawodów i umiejętności, utrzymaniem tradycyjnych ras zwierząt hodowlanych, gatunków roślin uprawnych a nawet ludowej architektury i obrzędów.

W projekcie ze strony polskiej uczestniczyli producenci i usługodawcy wyróżnieni Znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. Trzon stanowili: Agnieszka i Jarosław Lesiak, Arleta Orłowska, Maciej Kurjański, Beata Piekalska, Joanna Monastyrska, którzy uczestniczyli niemal we wszystkich międzynarodowych spotkaniach. Jedynie wyjazd na Słowację w marcu 2014 umożliwił wyjazd grupie 20 – osobowej.

Dzięki długiemu okresowi realizacji projektu, pomimo pojawiających się czasem różnic kulturowych czy językowych, pomiędzy uczestnikami powstały silne więzi, które spowodowały, że koordynatorzy projektu z Czech (Katarina Cadilova), Holandii (Rene de Bruin) i Polski (Marta Kamińska) postanowili ponownie spróbować wspólnie pozyskać środki na kontynuację działań, tym razem w ramach programu Erasmus +, który od roku 2014 zastępuje program Grundtvig. Stosowne decyzje zapadną w Komisji Europejskiej we wrześniu.

 

Marta Kamińska