Ponadregionalne seminarium z "Dolina Baryczy Poleca" w roli głównej

2010-03-25 00:00:00

Dnia 23 marca 2010 w Grabownicy k. Krośnic odbyło się ponadregionalne seminarium dot. dobrych praktyk w budowaniu oferty turystycznej w oparciu o cechy wiodące obszaru. Regionami, które stawiano uczestnikom seminarium za przykład wzorcowego wykorzystywania walorów przyrodniczych do tworzenia specyficznej oferty dla turystów, były Dolina Baryczy oraz Morawski Kras (Morawy/Czechy).

Uczestnikami seminarium byli w głównej mierze liderzy i partnerzy Lokalnych Grup Działania z Dolnego Śląska, Wielkopolski i województwa lubuskiego, Grup Odnowy Wsi, zrzeszających aktywnych mieszkańców, w ramach Odnowy Wsi Dolnośląskiej, programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z samorządami wiejskimi Dolnego Śląska. Na seminarium nie mogło zabraknąć przedstawicieli samorządów gmin i organizacji pozarządowych, związanych z promocją Doliny Baryczy oraz producentów i usługodawców, którzy otrzymali certyfikat w ramach regionalnego systemu promocji „Dolina Baryczy Poleca”.
 

Podczas seminarium zaproszeni eksperci przybliżyli uczestnikom następującą tematykę: Walory przyrodnicze największym bogactwem Doliny Baryczy (Andrzej Ruszlewicz - ekspert przyrodnik), Budowanie wyróżniającej się oferty regionu w oparciu o jego cechy wiodące (Juliet D. Golden – ekspert ds. marketingu i promocji, autorka m. in. planu promocji oferty turystycznej dla Doliny Baryczy na zlecenie Fundacji Doliny Baryczy), Zintegrowana oferta turystyczna Doliny Baryczy - rezultat współpracy 3 sektorów w ramach programu Leader (Inga Demianiuk – Ozga, prezes LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”), Spójny system promocji przyjaznych środowisku produktów i usług „Dolina Baryczy Poleca” (Marta Kamińska, członek zarządu Fundacji Doliny Baryczy oraz LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, koordynator systemu), Jak inne regiony wykorzystują dziedzictwo przyrodnicze dla rozwoju regionu– Jozef Janco, LGD Moravski Kras/ Czechy).
 

Następnego dnia po seminarium ok. 30 uczestników spoza Doliny Baryczy wzięło udział w 2- dniowej objazdowej wizycie studyjnej po największych atrakcjach przyrodniczych naszego regionu oraz spotykali się z producentami i usługodawcami, którzy na drodze konkursu otrzymali prawo do posługiwania się znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. W ciągu 2 dni odwiedzili m.in. wioskę smaków i rzemiosł Lędzinę (certyfikat na dżemy z zielnikowymi etykietami), Janusza Dziekana (certyfikat na jabłka) i Andrzeja Łaniaka (certyfikat na maliny i syrop malinowy), pszczelarza Wacława Ratyńskiego w Kuźnicy Czeszyckiej (certyfikat na miody i produkty pszczele), Spółdzielnię Socjalną „Szklany Świat”, bombki (certyfikat na bombki o motywach regionalnych), gdzie przyglądali się jak powstają szklane ozdoby, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Krośnicach, które zaprezentowało również certyfikowana ofertę zielonych szkół w ramach Ośrodka Edukacji Ekologicznej, szkółkę jazdy konnej Macieja Kowalskiego, który zorganizował również program popołudniowy na stawach (m. in. wieża do obserwacji ptaków w Grabownicy oraz czatownię pod Rudą Milicką), piekarnię pana Rybki w Gądkowicach (certyfikat na tradycyjny chleb „Komyśniak”), PZB „Stawy Milickie” w Rudzie Sułowskiej (certyfikat na karpia milickiego) oraz aktywnych mieszkańców wsi Ruda Żmigrodzka (żywy szlak turystyczny „rudo-barycki”). Uczestnicy mieli też okazję skosztować lokalnych smakołyków w dwóch certyfikowanych restauracjach „W Starym Młynie” w Niesułowicach oraz „Parkowa” w Miliczu.
 

Pełni wrażeń, inspiracji i nowych pomysłów uczestnicy rozjechali się w swoje strony po południu 25 marca, obiecując, że na pewno wrócą do Doliny Baryczy oraz że to co widzieli, doświadczyli i czego się nauczyli wykorzystają dla zrównoważonego rozwoju swoich małych ojczyzn. 
 

Seminarium i wizyta studyjna zorganizowane zostały przez Fundację Doliny Baryczy w ramach realizowanego projektu pt. "Nacieszyć oczy, ciało i duszę - zintegrowana oferta przyjaznych dla środowiska produktów i usług turystycznych - Dolina Baryczy Poleca!", dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych”.


Marta Kamińska