Użytkownicy 2010/2011: produkty, mięsne
.
fotka

przetwory mięsne w słoikach


Tradycja wytwarzania tego typu wyrobów pochodzi z kuchni kresowej, gdzie był to jedyny sposób na długoterminowe przechowywanie mięsa. Do wyrobu mięs w słoikach wykorzystuje się drobne kawałki mięsa wieprzowego świń mangalic, pochodzących z własnego gospodarstwa. Naturalne warunki hodowli świń oraz pożywienie wpływają na wysoką jakość mięsa. Cechuje je specyficzny ciemny i krwisty kolor oraz wyjątkowa w smaku słonina, która stanowi ok. 70% masy zwierzęcia.
Przetwory mięsne w słoikach przygotowywane są z łopatki, żeberek i boczku oraz skrawków szynek. Mięso krojone jest na drobne kawałki, następnie peklowane w glinianych kamionkach przez ok. 3 doby w temperaturze od 4 do 7 stopni C. następnie umieszczane jest w słojach szklanych. W ofercie przetworów mięsnych w słoikach znajduje się kiełbasę słoikowa, golonka ze słoika, żeberka i łopatka słoikowa. Ważnym elementem receptury jest odpowiedni dobór ziół i przypraw, pochodzących z własnej uprawy, tj. czosnek czy macierzanka. Wielkość produkcji to około 200 słoików miesięcznie.


O świniach mangalicach:

Mangalica, inaczej węgierska świnia pastwiskowa, to rasa wyhodowana na Węgrzech w XIX w. Charakteryzuje ją duża odporność, niskie wymagania żywieniowe i hodowlane – przez cały rok może żyć na pastwisku, chroniąc się zimą w słomie pod niewielkim zadaszeniem. Ze względu na małą wybredność, preferowanie w diecie zielonek, resztek warzyw i resztek z gospodarstwa domowego oraz nieskomplikowany chów, świnie te doskonale sprawdzają się w małych gospodarstwach rolnych, gdzie są dobrym źródłem mięsa. Mięso mangalic ma specyficzny, krwisty, ciemny kolor oraz dużą zawartość słoniny.

Renata Jaworska
ul. Szosowa 2
Sławoszowice
56-300 Milicz
tel. kom. 662 01 86 20
tel. 71/ 383 01 27
cateringsum@interia.pl

cross
  inne serwisy naszych organizacji: nasza.barycz.pl | aktywni.barycz.pl | dzialaj.barycz.pl | dnikarpia.barycz.pl | smacznykarp.barycz.pl |
logos Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
partnerskie samorządy: logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo